Intervju s našim članovima Nadzornog odbora

U našem Klubu u zadnje vrijeme dogodilo se nekoliko potresa, od promjena u sastavu Nadzornog odbora do probijanja proračuna Kluba samo nekoliko dana kasnije.
Pošto su postulati same Udruge poput stručnosti, transparentnosti i poštenja nešto što očekujemo i od demokratski izabranih članova u Nadzornom odboru upravo smo se njima obratili kako bi nam razjasnili što se točno dogodilo.

Članstvu ste se prošli tjedan obratili putem Slack kanala Grada košarke te ste rekli da su oba predstavnika navijača u Nadzornom odboru Kluba bila protiv probijanja proračuna. Pošto nigdje u javnosti nije propitivano tko stoji iza ovakve odluke, možete li nam dodatno pojasniti svoju poziciju?

Kljajić: Po meni odgovor je jednostavan, jer imam tu odgovornost kao izabrani predstavnik članova Udruge Grad košarke, a kojih je sad više od 550. Ali pokušat ću malo detaljnije objasnit svoje stavove.

Kad kažem odgovornost, pod time smatram da pri svom djelovanju kao potpredsjednik, a od nedavno kao član Nadzornog odbora KK Zadar moram držati temeljnih principa pod kojima je Udruga i zaživjela. Da se cijene struka, transparentnost i odgovornost za svoja djela. Jer ja u tom tijelu predstavljam sebe, ali i svakog pojedinog člana udruge. Da li to znači da se dio članova neće slagati s mojim razmišljanjima, naravno. Ali imaju pravo na informaciju, pojašnjenje. I zato se uvijek trudim biti aktivan i komunicirati u granicama koje mi moja uloga to dopušta.

Ne trebamo se puno vraćati u prošlost, da bi razumjeli zašto nismo spremni za financijske egzibicije. U lipnju, osvajamo prvenstvo, mlađi uzrasti već prvaci ili srebrni, svi slave, ali…. U tom trenutku igračima, stožeru, djelatnicima kasne više od 3 plaće. Za djecu ‘žicamo” autobus redovne linije da ih dovede do dvorane, a ne na kolodvor. Elektra gasi struju u Jazinama i sl..

Plan je u džepu, znamo što želimo i kako to želimo. Ugovor o financiranju kluba sa Gradom daleko je od realizacije. Nacrtali smo kako treba izgledati sljedećih 5 godina. Na kraju su to 3 godine, uz neke dodatne političke uvjete, ali taj ugovor smatram ogromnom pobjedom kako NO-a, tako i svih djelatnika kluba. Zaslužili smo.

Zato ja nemam pravo na euforiju kad pričamo o odlukama vezano za seniore. Jako su važan kotačić i preduvjet da možeš planirati određene prihode (ulaznice, webshop i sl.), ali nisu jedini. I trener i sportski direktor imaju pravo pitati, prije svega internim kanalima, a ne na način na koji se to odradilo ali i to sa sportske strane razumijem. Međutim svi moraju biti svjesni koja je misao vodilja ovog kluba sljedeće 3 i više godina. A to je zdrav klub, koji raste organizacijski, koji servisira svoje preuzete obveze, smanjuje dug onih koji su ga stvorili prije nas, unapređuje vezu s navijačima i stvara nove. Zato se ljutim kad se relativizira pitanje odluke o povećanju budžeta, pa se provuče i kontrapitanje „Pa što ti ne želiš jak Zadar? Zašto si kontra Jupe? I sl.“ Nisam ja protiv nikog, dapače, ali me brine što još nismo svi na istoj liniji, jer moj pojam „jakog Zadra“ je nešto drugačiji.

U to treba li novi igrač, zašto se nije selektiralo kad je bilo vrijeme za to, a budžet je na vrijeme komuniciran, neću ulaziti. Nisam se i neću se baviti sportskim pitanjima. Naše je da stvaramo preduvjete.

Travica: Moja pozicija je da branim način rada i svoju poziciju u NO prije dolaska novih članova te da ukazujem na sve prijetnje koje bi probijanje proračuna donijelo. Držim čak i prirodnim da struka traži dodatna sredstva, to je uobičajeno u svim djelatnostima, ali upravo je zato naša odgovornost sačuvati financijski okvir djelovanja.

Dario Kljajić

 Javnost u trenutku probijanja proračuna ne zna o kojem se sponzoru radi? Možete li nam vi otkriti tko je pokrio ugovor Juana Davisa?

Kljajić: U trenutku donošenja odluke, ja, a siguran sam i većina ostalih kolega ne znamo tko je sponzor, ne znamo koliki je iznos sponzorstva, koje su obveze kluba kao primatelja sponzorstva. Jako je puno nepoznanica. Ali znamo da povećavamo troškove, ne samo plaće, već i svih vezanih troškova koji prate isto (karte, smještaj, prijevoz, hrana, bonusi i sl.).
Smatram li takvo ponašanje odgovornim i transparentnim, prema vlasniku, djelatnicima, navijačima, članovima udruge koju predstavljam? Ne.
Od tuda proizlazi i moj jasan stav PROTIV probijanja proračuna.
Pozdravljam dolazak bilo kojeg sponzora koji želi pomoći klubu. Svaki sponzor želi biti dio zdrave priče, želi graditi svoj brend spajanjem s sportskim brendom jer takvu emociju i povezanost sa zajednicom njihovi proizvodi samostalno nikad neće moći dostići, ali u radu zahtjevamo transparentnost.

Proračun za ovu sezonu probijen je već ranije zbog ostanka Luke Božića, na cijeli plan sa svojim potraživanjima ”sjeo” je i Višnjik, podsjećamo da je teret predstečajne nagodbe još uvijek na leđima pa je naše pitanje: Ne bi li fantomski sponzori za koje želimo vjerovati da postoje trebali pokrivati sve već postojeće dugove nagomilane godinama i ”krpati” tekuće potrebe, a ne plaćati dodatne igrače? I tko će biti odgovoran za ove poteze?

Travica: Izvorni proračun za ovu sezonu je projicirao trend rasta kluba, prihoda po svim kategorijama. Nakon probijanja smo provodili pojačane marketinške aktivnosti kako bismo zapravo oplodili ulaganje u ekipu. Postojao je ovo ljeto i prijedlog Grada košarke da osigura plaću za osobu koja bi u klubu radila na marketingu.
Višnjik je aktivirao svoja potraživanja odmah nakon što smo ostvarili dobar prihod na pretplatama. Za taj dug su postojali drugačiji dogovori te nas je ovakav postupak uprave Višnjika iznenadio.
No, bitno je da smo mi imali odgovor na sve izvanredne situacije koje su se javljale i poduzimali aktivnosti da bi klub normalno funkcionirao.
Nadam se da će se novi članovi Nadzornog odbora, koji su donijeli i novu politiku upravljanja, također odgovorno postavljati u budućim događajima.

Kljajić: U ovoj prvoj godini plana već su određene troškovne stavke probijene, što zbog inflacije, što zbog pritiska s Višnjika i plaćanja prošlogodišnjeg duga, a nešto i zbog toga što u trenutku pripreme Plana jednostavno nisu svi troškovi bili knjigovodstveno evidentirani. Imamo određen trend rasta u segmentu prihoda od ulaznica iznad projekcija, dok efekt posljednje odluke tek treba razumjeti kad saznamo detalje sponzorskog ugovora.

Direktorica, koja je jako disciplinirana kad je u pitanju likvidnost, nam je na prethodnoj sjednici pojasnila situaciju, mi trenutno nemamo novaca za postojeću ekipu i nužni su dodatni napori svih nas da pronađemo ta sredstva. A ovom odlukom, koja je uslijedila samo 2 dana nakon tog sastanka, osim dodatnih problema s likvidnošću, dovodimo u pitanje i preuzete obveze smanjenja duga i kao i dinamiku smanjenja kredita prema banci.

Zato, ne smijemo si dozvoljavati da donosimo odluke koje su prvenstveno fokusirane na parket, a zanemaruju ostalo. Tu smatram da smo kao tijelo koje treba biti korektivni faktor, zakazali. Prije svega oni koji su glasali za takvu odluku, pa vjerujem da će isti imati i odgovore kad do problema dođe.

Arsen Travica

Možete li nam pobliže iz perspektive članova NO pojasniti stav vlasnika kluba, u čijem društvu nadzirete poslovanje, naspram situacija poput probijanja budžeta, financijskih problema općenito, pa i potpuno netransparentno komuniciranih sponzora za koje ni najuži upravljački krug ljudi u klubu još ne zna tko su? Kakva je uopće vizija vlasnika o budućnosti kluba?

Kljajić: Ranija ideja Vlasnika o mladim, apolitičnim i stručnim ljudima iz poslovnog svijeta je naišla na brojne prepreke, a definitivno se rasplinula kad su određene opcije podršku Planu za spas kluba vidjele kao priliku za dodatno jačanje pozicije moći u klubu. Kompleksna situacija i sastav samog GV-a je ogromna prepreka u bilo kakvom donošenju dugoročnih odluka koje su dobre isključivo za klub.

Sve učinjeno u prošlih 12 mjeseci govori da su vlasnici donijeli dobru odluku kad su nam dali podršku i kad je potpisan Ugovor o financiranju, upravo kako bi izbjegli stalno iste političke igre i neizvjesnost kod definiranja gradskog proračuna, ali s druge strane oni su ti koji su birali novi sastav Nadzornog odbora i iskreno, ja ne shvaćam/ne vidim viziju vlasnika u ovom trenutku, a trebala je postojati odavno.

Ali na svima nama u NO zajedno s novim vodstvom je da se nastavi put za koji smo postavili kvalitetne smjernice te da se ne dovedu u pitanje potpisane obveze iz navedenog ugovora, a u proteklim je danima napravljeno sve suprotno.

Travica: Ne mogu pojasniti stav vlasnika kluba, ali mogu iznijeti viđenje o položaju članova Nadzornog odbora iz Grada košarke. Naime, Grad košarke nije imao nikakvog utjecaja na sastav Nadzornog odbora. Činjenica je da smo, u određenom trenutku mogli imati značajan utjecaj u upravljanju i to smo činili u skladu sa svojom savješću i kompetencijama. Činjenica je da , u nekim odlukama, Dario i ja nismo imali jednaki stav i nismo jednako „dizali ruku“, što pokazuje da Grad košarke nije nekakva grupa partikularnih interesa, nego udruga kojoj je cilj boljitak kluba i košarke i koja dokazuje da ljudi mogu puno učiniti za stvari do kojih im je stalo. To je poseban izazov za sve nas jer želimo da u Gradu košarke stanuje košarka.
Mi ćemo i dalje djelovati u Nadzornom odboru tako da ćemo davati doprinose odlučivanju i traženju najboljih rješenja za klub.